Alimlərin bəşəriyyət üçün ən qorxunc proqnozu gerçəkləşməyə başlayıb
Dünyanın hər yerindən elm adamları həyəcan təbili çalır: Əvvəllər uzaq gələcək kimi görünən planetdə dönməz dəyişikliklərlə bağlı proqnozlar artıq özünü doğrultmağa başlayır. İqlim fəlakətləri, təbii sərvətlərin kəskin azalması və yeni təhlükəli xəstəliklərin baş verməsi bəşəriyyətin geri dönüşü olmayan nöqtəyə yaxınlaşdığını göstərir.
BAKU.WS xəbər verir ki, aparıcı klimatoloqların fikrincə, qlobal istiləşmə sürəti bütün proqnozlaşdırılan dəyərləri keçib.
Arktika buzları görünməmiş sürətlə əriyir, dəniz səviyyəsinin qalxmasına səbəb olur və sahilyanı şəhərləri daşqınlarla təhdid edir. 2024-cü ildə rekord sayda təbii fəlakət - qasırğalar, quraqlıq və meşə yanğınları qeydə alınıb.
Digər təhlükə şirin suyun olmamasıdır. Araşdırmalar göstərir ki, cəmi 10-15 ildən sonra dünya əhalisinin yarıdan çoxu kəskin içməli su çatışmazlığı ilə üzləşə bilər. Dünyanın bəzi regionlarında bu, artıq reallığa çevrilib, münaqişələrə və kütləvi miqrasiyaya səbəb olub.
Bundan əlavə, alimlər qlobal pandemiyaya səbəb ola biləcək yeni virusların təhlükəsi barədə xəbərdarlıq ediblər. Son aylarda naməlum infeksiya hallarının artması ekspertləri 2020-ci il ssenarilərinin təkrarlanmasından qorxur.
"Biz elə bir nöqtəyə yaxınlaşırıq ki, zəncirvari reaksiyanı dayandırmaq mümkün olmayacaq", - alimlər deyir.
Onlar dünya hökumətlərini ən pis ssenaridən qaçmaq üçün təcili tədbirlər görməyə çağırırlar.