Azərbaycanın bu regionunda vergi daxilolmaları KƏSKİN ARTDI
Naxçıxan muxtar respublikada vergi sisteminin təkmilləşdirilməsi məqsədilə reallaşdırılan tədbirlər vergi daxilolmalarını nəzərəçarpacaq dərəcədə artırıb.
BAKU.WS-in məlumatına görə, 2024-cü ildə Naxçıvanda vergi daxilolmaları 2023-cü illə müqayisədə 37,6% artaraq 226,6 mln. manat təşkil edib. Bu, proqnoz göstəricilərlə müqayisədə 30,2% çoxdur.
2024-cü ildə Naxçıvanda aktiv vergi ödəyicilərinin sayı 71,4% artaraq 21.778, ƏDV ödəyicilərinin sayı 87,1% artaraq 709 olub.
Ötən il muxtar respublikada vergi ödəyiciləri elektron qeydiyyat sisteminə üstünlük verib və dövlət qeydiyyatına düşən 241 kommersiya hüquqi şəxsin 83%-i elektron qaydada qeydiyyata alınıb.
Qeyd edək ki, ötən iki il ərzində Naxçıvanda 3.200-ə yaxın onlayn nəzarət-kassa aparatı, 2.200 dən çox POS-terminal quraşdırılıb. 2024-cü ildə nağdsız əməliyyatlar üzrə dövriyyə 66,2% artaraq 1 mlrd. manatdan çox, o cümlədən POS-terminallar üzrə dövriyyə 38,8% artaraq 112 mln. manat olub.