Qadınlar hansı yaşdan etibarən mütləq idmanla məşğul olmalıdır? – Mütəxəssislərdən açıqlama
Qadınların sağlamlığının qorunması üçün fiziki aktivlik hər yaşda vacibdir. Mütəxəssislər bildirirlər ki, konkret bir yaş həddi yoxdur. Lakin 30 yaşdan sonra idman daha böyük əhəmiyyət daşıyır.
BAKU.WS xəbər verir ki, həkimlərin sözlərinə görə, 30 yaşdan etibarən maddələr mübadiləsi tədricən zəifləyir. Əzələ kütləsi azalır, piylənmə riski artır. Bu mərhələdə müntəzəm fiziki aktivlik həm çəkiyə nəzarətə, həm də hormonal balansın qorunmasına kömək edir.
40 yaşdan sonra isə sümük sıxlığının azalması prosesi sürətlənə bilər. Xüsusilə menopauza dövrünə yaxınlaşan qadınlarda osteoporoz riski artır. Bu səbəbdən güc məşqləri və yüngül çəkilərlə idman tövsiyə olunur. Mütəxəssislər həftədə azı 150 dəqiqə orta intensivlikli fiziki aktivliyi vacib hesab edirlər.
50 yaşdan sonra isə ürək-damar xəstəlikləri və şəkərli diabet riski yüksəlir. Bu yaş qrupunda gəzinti, üzgüçülük və pilates kimi məşqlər daha məqsədəuyğun sayılır.
Həkimlər vurğulayırlar ki, idmana başlamaq üçün gec deyil. Əsas məsələ yaşa və sağlamlıq vəziyyətinə uyğun proqram seçməkdir. Müntəzəm fiziki aktivlik həm fiziki sağlamlığı, həm də psixoloji vəziyyəti yaxşılaşdırır.
Nəticə olaraq, qadınlar üçün "mütləq yaş" anlayışı yoxdur. Lakin 30 yaşdan sonra idmana xüsusi diqqət yetirmək sağlam və aktiv həyat üçün vacib hesab olunur.